Wędkarskie wiadomości

Podlodowe mistrzostwa – Helsinki – 8.000 wędkarzy podlodowych na jednym jeziorze: ten niecodzienny widok będziemy mogli podziwiać 12 marca na zachodzie Finlandii. A może ktoś z Was zalicza się do grona uczestników tej imprezy? W rozgrywanych na jeziorze Lappajarvi mistrzostwach Finlandii w łowieniu z lodu może bowiem wziąć udział każdy wędkarz. Najczęstszą zdobyczą są oczywiście okonie. W ciągu kilku ostatnich lat mistrzami Finlandii zostawali zawodnicy, którzy potrafili złowić podczas trwania imprezy ponad 10 kg ryb. Osobną klasyfikację przewidziano dla dzieci, kobiet, a także seniorów. Udział może wziąć każdy. Bliższe informacje: Etela-Pohjanmaan Kalamiespiiri, Suomen Kalamiesten Keskusliitto, Gunnar Wendell, SF-65760 Iskmo, Finlandia.

Przyspieszone tętno – Nethybridge – chociaż rzeka Spey płynie przez Szkocję, nie można o niej powiedzieć, żeby skąpiła łososi wędkarzom. Doświadczył tego Reinhard Kunz, Niemiec mieszkający na stałe nad rzeką Spey. Od maja do sierpnia poziom wody w Spey był bardzo niski. W końcu zaczął padać od dawna oczekiwany deszcz i woda podniosła się o około 30 cm. Łososie chyba tylko na to czekały, gdyż nagle zaczęły masowo wstępować do rzeki. Reihard Kunz idealnie wykorzystał nadarzającą się okazję. – Szybko odwiozłem córkę do szkoły – wspomina – i od razu poszedłem nad rzekę. W podwyższonej mętnawej wodzie spławiało się mnóstwo łososi. Moje tętno od razu stało się szybsze. Ryby brały jedna przez drugą. W trzy godziny Kunz złowił aż sześć pięknych łososi o łącznej masie 27,5 kg. Więcej ryb Kunz nie chciał już zabierać. Wypuścił więc z powrotem do rzeki jeszcze trzy ładne trocie i następne dwa łososie. Szczęśliwy wędkarz tłumaczy swój wspaniały połów faktem, że od pewnego czasu w Spey zabronione są odłowy sieciowe. Jeżeli chcielibyście przeżyć podobną przygodę, Reinhard Kunz jest pośrednikiem biura podróży organizującego wyprawy na łososie. Informacje: Ailanbeg Lodge, Nethybridge PH25 3DV, Inverness-Shire, Szkocja, tel./fax: 0044/1479-821363.

80 milionów na wędkarstwo – Dublin – w ciągu pięciu najbliższych lat Irlandia planuje przeznaczyć na turystykę wędkarską kwotę odpowiadającą 80 milionom złotych. Dzięki tym pieniądzom ma się poprawić liczebność ryb w rzekach oraz spopularyzować wędkarstwo przybrzeżne. Planuje się też budowę 35 centrów wędkarstwa słodkowodnego i 59 centrów wędkarstwa morskiego. Według danych szacunkowych, w zeszłym roku odwiedziło Irlandię 180 tys. wędkarzy z całego świata. Planuje się, by liczba ta wzrosła do 240 tys. – W turystyce wędkarskiej znajduje zatrudnienie coraz więcej osób – uzasadnił zwiększony budżet na turystykę wędkarską odpowiedzialny za to minister.

W dwa lata z 30 do 90 cm – Bornholm – łososie żyjące w Bałtyku mają wspaniałe przyrosty. Widoczna na zdjęciu ryba w ciągu dwóch lat urosła z 250 g do 11 kg! Łosoś złowiony w morzu na błystkę wahadłową został wcześniej oznakowany przez duński Instytut Rybacki. Rybę tę wpuszczono do morza na wysokości Bornholmu. Miała wtedy równo 30 cm długości. W dniu połowu łosoś mierzył aż 90 cm. Niesamowite tempo przyrostu wprawiło w zdumienie nawet naukowców. Niektórzy zastanawiają się czy nie popełniono jakiegoś błędu podczas znakowania ryby.

„Fly Happening” – De Ceder – dla zapalonych muszkarzy Europa nie ma granic. Spotykali się już w Holandii, w Niemczech, natomiast teraz, i to po raz drugi z rzędu, spotkali się w Belgii. Czwarty „Fly Happening” odbył się 12 lutego w miejscowości wypoczynkowej De Ceder nad rzeką Buhne (okręg Deinze). W godzinach od 9.30 do 18.00 można było obejrzeć wystawę sprzętu muchowego, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy w punktach informacyjnych oraz podziwiać wiązanie much w rękach przez znanych muszkarzy, na przykład przez Austriaka Romana Mosera (zdjęcie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *