Informacje wędkarskie

Drewniana Clarissa – Londyn – Clarissa to imię wspaniałego pełnołuskiego karpia, który przez wiele lat był rekordem Anglii (44 lbs). Ryba ta, złowiona przez legendarnego Dicka Walkera, żyła później przez 20 lat w akwarium londyńskiego zoo. Doczekała się też reprodukcji z marcepanu.
Clarissa z drewna jest tylko jedna. Podobiznę tej ryby (naturalna wielkość, ręczne robota) wykonano w 1987 roku z myślą o nagrodzeniu zwycięzcy konkursu organizowanego przez Carp Society. Wygrał ją wędkarz, który bezbłędnie odpowiedział na 100 pytań na temat łowienia karpi. Konkurs stał się tak popularny, że zaczęto powtarzać go także w następnych latach. Drewniane trofeum stało się pucharem przechodnim. Clarissa żyje nadal…
Dick Walker z “Clarissą” na zdjęciu z 1952 roku. Wspaniały karp pełnoluski (44 lbs = 19,97 kg) wydawał się wtedy rekordem nie do pobicia.
Upragnione trofeum wielu wędkarzy: kronikarz rekordowych połowów karpi Chris Bali z Clarissą na rękach – niestety tylko z drewna.

Olbrzymi woźnica – Ennis – największa sztuczna mucha świata (2 metry wysokości i 3 metry długości) znajduje się na dachu jednego z budynków w amerykańskim stanie Montana. Olbrzymia, reklamowa sztuczna mucha Royal Coachman (po polsku „królewski woźnica”), umocowana na dachu budynku w mieście Ennis, ułatwia producentowi sprzętu wędkarskiego Orvisowi „łapanie” klientów. Oryginalną muchę Coach-man wymyślono na początku XIX wieku w Anglii. „Królewski” rozmiar tej przynęty powstał w roku 1878. Wykonał ją Amerykanin John Haily. Korpus zrobiony jest między innymi z pawich piór, natomiast ogon z piór bażanta.

Młodzieżowy obóz – Helsinki – młodzi wędkarze z całej Europy spotkają się w tym roku w Finlandii na obozie pod namiotami.
European Youth Fishing Camp organizowany jest z inicjatywy europejskiej fundacji ochrony środowiska naturalnego poprzez propagowanie wędkarstwa (EPTA), organizację stworzoną przez producentów sprzętu wędkarskiego. Termin spotkania: ostatni tydzień lipca; miejsce: nad fińskim jeziorem Inari, 300 km na północ od koła polarnego. Wszyscy uczestnicy i sponsorzy są mile widziani.

Komputerowa ryba postrachem trucicieli mórz? – Massachusetts – wygląda jak tuńczyk, pływa jak tuńczyk, a nie jest jednak tuńczykiem, ale komputerową rybą. Amerykańscy uczeni z Cambridge skonstruowali podwodnego robota wyglądającego dokładnie tak jak tuńczyk. Niezliczone, niezwykle kosztowne i precyzyjne mechanizmy przegubowe, pozwalają robotowi, nazwanenu „Robotuna”, pływać tak jak prawdziwa ryba. Naukowcy z „Massachusetts Institute of Technology” pokładają duże nadzieje w nowym podwodnym komputerze. Dotychczasowe podwodne roboty mogły być używane do badań podwodnego świata tylko w stosunkowo krótkim czasie, a i tak ich baterie zajmowały ponad dwie trzecie całego kadłubu urządzenia. Podczas budowy „Robotuny” naukowcy wzorowali się na prawdziwym tuńczyku i stworzyli sztuczną skórę, mięśnie i płetwy. W praktyce okazało się, że „Robotuna” nie tylko zużywa mniej energii, ale także pływa znacznie szybciej, niż roboty poprzedniej generacji. Oznacza to, że robot może penetrować większy areał wody. Komputerowa ryba-robot używana będzie do badania morza. Być może pewnego dnia zostanie także wykorzystana do wykrywania trucicieli morza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *