Porady wędkarskie – praktyczne

Odpowiedni odstęp – W zestawie gruntowym przypon powinien być w jakiś sposób oddzielony od żyłki głównej. Często zdarza się bowiem, że podczas rzutu lub opadania zestawu na dno, przypon plącze się z żyłką. Chcąc temu zapobiec, wędkarze stosują różnego rodzaju tricki. Najprostszym sposobem zachowania odpowiedniego odstępu pomiędzy żyłką główną a przyponem jest naciągnięcie na żyłkę kilku koralików (nad przyponem). Mały czerwony koralik na naszym zdjęciu nie ma możliwości przeciśnięcia się przez węzeł. Powyżej niego znajdują się dwa większe koraliki. Jeżeli ktoś chce, może naciągnąć na żyłkę jeszcze więcej koralików.

Pomocna nalepka – Podczas łowienia metodą spławikową zawsze używam angielskich śrucin. Moje ulubione spławiki są jednak produkcji włoskiej, a ich wyporność podawana jest w gramach. Na angielskich pudełkach widnieją z kolei tylko specjalne oznaczenia masy poszczególnych śrucin, na przykład nr 4 lub SSG. Trudno się w tym wszystkim połapać. Postanowiłem więc ułatwić sobie życie i na odpowiedniej wielkości nalepce wypisałem, wodoodpornym flamastrem, obok angielskich symboli odpowiadającą im masę śrucin. Naklejkę tę przylepiłem do pudełka ze spławikami. Dzięki temu nie mam już najmniejszych trudności z precyzyjnym i szybkim wyważaniem spławików. Nie muszę też testować ich w wodzie.

Pod trójnogiem – Wędkarze łowiący z wybrzeża morskiego bardzo sobie chwalą trójnożne stojaki z uchwytem na wędki. Podczas silnego wiatru lub agresywnego brania zdarza się jednak, że nawet tak stabilny stojak potrafi się przewrócić.
Wielu przezornych kolegów zabezpiecza się więc przed taką ewentualnością, wieszając pomiędzy nogami stojaka ciężki kamień w siateczce z nylonu. Szczególnie praktyczne okazują się w tym przypadku specjalne metalowe podstawki (wiszące na linkach jedna pod drugą), na których normalnie ustawia się doniczki z kwiatami. Można je kupić w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego. Po położeniu na dolnej podstawce kamienia, stojak i górne podstawki (koszyczki) stają się bardzo stabilne. W górnych koszyczkach można przetrzymywać podczas łowienia pudełka z przynętą i drobnymi akcesoriami wędkarskimi. Po skończeniu wędkowania podstawki składają się jedna w drugą, dzięki czemu nie zajmują zbyt wiele miejsca.

Leżący przypon – Bardzo szybki prąd i zawirowania wody sprawiają, że wędkarz traci kontrolę nad zestawem, szczególnie gdy łowi metodą gruntową z przelotowym ciężarkiem. Jeżeli nawet duży ciężarek utrzymuje się w jednym miejscu, to przypon z przynętą tak nienaturalnie „tańczy” nad dnem, że czasami może to nawet płoszyć ryby. Aby zapobiec falowaniu przyponu, należy zacisnąć na nim w równych odstępach trzy lub cztery śruciny. Przynęta będzie wtedy leżała spokojnie na dnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *